

Róże różańcowe
„Różaniec jest moją codzienną i umiłowaną modlitwą. I muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną, cudowną w swej prostocie i w swej głębi. W tej modlitwie powtarzamy wiele razy te same słowa, lecz są to słowa, które Dziewicza Maryja usłyszała od Archanioła i od swojej krewnej Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół. W tym samym czasie nasze serce może objąć w dziesiątku różańca wszystkie czyny, które stanowią życie jednostki, rodziny, Ojczyzny, Kościoła i ludzkości, osobiste i bliźniego, a w szczególny sposób tych, którzy leżą nam na sercu. Ta prosta modlitwa różańcowa bije rytmem życia ludzkiego”
(JAN PAWEŁ II)
Historia wspólnot różańcowych
Już w średniowieczu powstały wspólnoty, gromadzące się by odmawiać różaniec. Pierwsze Bractwo Różańcowe założył w 1470 roku bł. Alanus de Rupe, a pięć lat później w Kolonii podobną wspólnotę utworzył dominikanin Jakub Sprenger. W Europie istniały setki bractw różańcowych, do których należeli królowie i książęta, wielcy wodzowie i dostojnicy Kościoła. Wśród wielkich czcicieli różańca jest papież Leon XIII, autor 13 encyklik różańcowych. Pisał on, że różaniec uczy mądrego przeżywania codzienności w tajemnicach radosnych, swoich cierpień - w tajemnicach bolesnych oraz nastawienia na życie przyszłe w tajemnicach chwalebnych. Do Polski modlitwa różańcowa dotarła w średniowieczu. Do Bractwa Różańcowego należeli m. in. królowie Zygmunt Stary, Stefan Batory, Jan III Sobieski i wybitni wodzowie - Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski.
Pierwszą Różę założyła w roku 1826 w Lyonie sługa Boża Paulina Maria Jaricot. Wg Pauliny zjednoczenie serc w jedności tajemnic daje Różańcowi szczególną moc nawracania grzeszników. Podkreślała ona, że „w takiej piętnastce, złożonej z ludzi dobrych, przeciętnych oraz innych, którzy mają jedynie dobrą wolę, z piętnastu węgli, z których jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, a pozostałe są zimne”, wkrótce wszystkie razem wybuchną ogniem. I ten ogień płonie na całym świecie do dziś. Do Polski dzieło to dotarło w XIX w. W krótkim czasie objęło niemal wszystkie parafie w kraju.
Rozpoczynając 25 rok swojego pontyfikatu, Jan Paweł II w liście apostolskim zatytułowanym „Różaniec Dziewicy Maryi” ogłosił Rok Różańca (okres od października 2002 do października 2003 roku). Wtedy też Ojciec Święty wprowadził nową część różańca, która zawiera tajemnice światła, uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa, „aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem Ewangelii”. Odtąd cały różaniec liczy 20 tajemnic.
Obietnice Różańca Świętego
Obietnice Różańca Świętego stanowią treść tzw. objawienia prywatnego bł. Alana de Rupe. Jest ich piętnaście, czyli tyle ile pierwotnie było tajemnic Różańca. Oto one:
1. Ktokolwiek będzie Mi służył przez odmawianie Różańca Św. otrzyma wyjątkowe łaski.
2. Obiecuję obronę i największe łaski wszystkim tym, którzy będą odmawiać Różaniec.
3. Różaniec stanie się bronią przeciw piekłu, zniszczy, pomniejszy grzechy, zwycięży heretyków.
4. Spowoduje on, że cnoty i dobre dzieła zakwitną; otrzyma on od Boga obfite przebaczenie dla dusz; odciągnie serca ludu od umiłowania świata i jego marności; podniesie je do pożądania rzeczy wiecznych.
5. Dusza, która poleci Mi się przez odmawianie Różańca, nie zginie.
6. Ktokolwiek będzie odmawiał Różaniec i odda się rozmyślaniu nad jego świętymi tajemnicami, nigdy nie będzie pokonany przez niepowodzenia. Bóg nie będzie karał w Swojej sprawiedliwości, nie zginie śmiercią niespodziewaną; jeżeli będzie sprawiedliwym, wytrwałym w łasce Bożej i będzie godnym życia wiecznego.
7. Ktokolwiek będzie miał prawdziwe nabożeństwo do Różańca - nie umrze bez Sakramentów Kościoła.
8. Wierni w odmawianiu Różańca będą mieli w życiu i przy śmierci światło Boże i pełnię Jego łaski.
9. Uwolnię z czyśćca tych, którzy mieli nabożeństwo do Różańca Świętego.
10. Wierne dzieci Różańca zasłużą na wysoki stopień chwały w niebie.
11. Otrzymacie wszystko o co prosicie przez odmawianie Różańca.
12. Wszystkich, którzy rozpowszechniają Różaniec będę wspomagała w ich potrzebach.
13. Otrzymałam od Mojego Boskiego Syna obietnicę, że wszyscy obrońcy Różańca będą mieli za wstawienników cały Dwór Niebieski w czasie życia i w godzinę śmierci.
14. Wszyscy, którzy odmawiają Różaniec są Moimi synami i braćmi Mojego Jedynego Syna Jezusa Chrystusa.
15. Nabożeństwo do Mojego Różańca jest wielkim znakiem przeznaczenia do nieba.
Różaniec jest znakiem żywego Kościoła, który daje ludziom życie i rozwija je. Odmawiając różaniec oddajemy wszystkie nasze radości i smutki, całe nasze życie i wszystkie sprawy osobiste, rodzinne, narodowe i parafialne Maryi. Gdy zwracamy się do Niej z ufnością, możemy być pewni, że Ona wstawi się za nami u Swego Syna – Jezusa. Różaniec jest zatem modlitwą zawierzenia, która kieruje nas przez Maryję do Jezusa.
Koła Żywego Różańca są wspólnotą, która pełni misję głoszenia Ewangelii przez modlitwę różańcową podejmowaną w intencjach Kościoła powszechnego jak i lokalnego. Żywy Różaniec składa się z Żywych Róż. Każda Róża posiada dwadzieścia osób, z których każda odmawia codziennie dziesiątek różańca czyli jedną tajemnicę, połączoną z rozważaniem. Zatem każdego dnia odmawiane jest w Róży dwadzieścia tajemnic czyli cały różaniec. Jest to jakby wieniec różany składany u stóp Królowej.
W parafii Łambinowice istnieją cztery Róże Różańcowe, w tym żeńskie i męskie, w każdej 20 osób, co stanowi 80 osób codziennie modlących się na różańcu. Członkowie Róż Różańcowych uczestniczą w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 7.00 we Mszy św., odprawianej w intencji osób należących do Róży i ich rodzin, a także za zmarłych, którzy kiedyś należeli do tej Wspólnoty. Po Mszy św. podawane są intencje modlitewne: papieska, misyjna i parafialne. Po błogosławieństwie i wspólnej modlitwie następuje wymiana pobłogosławionych tajemnic w ramach jednej Róży Różańcowej.
Zadania wspólnoty:
• Odmawianie codziennie jednego dziesiątka różańca w intencjach papieskich ogólnych, misyjnych, bieżących sprawach parafii, naszego społeczeństwa i całego Kościoła.
• Życie według Ewangelii, która jest fundamentem i źródłem życia chrześcijańskiego.
• Udział w comiesięcznej zmianie tajemnic różańcowych.
• Częste przystępowanie do sakramentów świętych oraz udział w procesjach maryjnych.
• Rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską.
Odpust zupełny dla członków Róż Żywego Różańca:
• Narodzenie Pańskie.
• Zmartwychwstanie Pańskie.
• Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie.
• Wniebowzięcie Matki Bożej.
• Królowej Różańca św.
• Niepokalane Poczęcie NMP.
• Ofiarowanie Pańskie.
Odpust ten można uzyskać pod zwykłymi warunkami: spowiedź, komunia św., modlitwa w intencjach Ojca św., wyzbycie się wszelkiego zła i pragnienie wytrwania w łasce uświęcającej.
Róże Różańcowe w Parafii Łambinowice
I. Róża Patron: Św. Rita
- Bomba Zofia - ZELATORKA
- Bomba Zofia (synowa)
- Bączkowska Stanisława
- Hollek Marta
- Gil Helena
- Sikorska Sabina
- Kierpal Genowefa
- Żukowska Hanna
- Szmolke Barbara
- Staniszewska Bronisława
- Piwowarczyk Teresa
- Barasińska Alina
- Herman Halina
- Kocoń Wiktoria
- Hubiak Krystyna
- Kramczyńska Helena
- Musiałczyk Elżbieta
- Dąbrowska Barbara
- Piłat Aniela
- Siostra Mieczysława
II. Róża Patron: Św. Maksymilian Kolbe
- Kasjan Zofia - ZELATORKA
- Akielaszek Zofia
- Bryczek Helena
- Browarska Henryka
- Ciasnocha Zofia
- Drewniok Ewa
- Gabryk Józefa
- Grzegolec Anna
- Jarzynka Janina
- Kozakiewicz Adela
- Osiecka Adela
- Piwowarczyk Janina
- Stanek Władysława
- Szpryngiel Antonina
- Sulikowska Halina
- Tanecka Irena
- Tychota Łucja
- Trepner Emilia
- Wajs Zofia
- Ziomek Kazimiera
III Róża Patron: Jan Paweł II
1.Bryczek Halina - ZELATORKA
2. Biernat Jadwiga
3. Dąbrowska Anna
4. Domalewska Wanda
5. Drzygała Henryka
6. Kraska Halina
7. Kozłowska Eugenia
8. Lejbt Helena
9. Łozowicka Danuta
10. Rokosz Marianna
11. Mach Irena
12. Markowska Maria
13. Matura Bronisława
14. Mazurkiewicz Helena
15. Nowicka Elżbieta
16. Sara Teresa
17. Wachowska Maria
18. Ziubryniewicz Wanda
19. Zmudczyńska Wiesława
20. Siostra Immaculata
IV Róża Patron: Św. Ojciec Pio
- Lisowska Danuta - ZELATORKA
- Arendarczyk Genowefa
- Browarska Teresa
- Dąbrowski Eugeniusz
- Gebel Franciszka
- Gładysz Genowefa
- Hubiak Jan
- Jarzynka Joanna
- Kucharska Krystyna
- Kilarowska Stefania
- Borkowska Janina
- Kizyma Janina
- Kizyma Bogdan
- Mazurkiewicz Maria
- Maksymiuk Łucja
- Szelwach Maria
- Uliczka Krystyna
- Wajs Stanisław
- Własiuk Bożena
- Żyła Emilia